Aké mačky na Bokami?

V tomto článku predstavím moje skúsenosti s novými 10-hrotovými mačkami Climbing Technology Snow Flex. Dám do pomeru ich robustnosť s hmotnosťou a cenou, popíšem kompatibilitu s lyžiarkami a dám pár tipov na “vylepšováky”.

Robustnosť vs. hmotnosť

Mačky sú na prvý pohľad robustnejšie ako iné pretekárske mačky. Osobne mi to nevadí. Počas Bokami sa na mačkách chodia kamenisté pasáže, ako napríklad Tri Kopy. Určite nie som jediný, kto už ulomil v mixovom teréne nejaký ten zúbok, prípadne úplne mačky znefunkčnil. Mačkám na hmotnosti pridáva aj možnosť beznástrojového nadstavenia celkovej dĺžky mačiek. Spolu s vložkami proti nalepovaniu snehu “antiboot” váži jedna mačka 290 gramov.

Kompatibilita s lyžiarkami

Mačky bez najmenšieho problému používam s lyžiarkami Scarpa Alien 1.0 a tiež karbónkami Alien 3.0. Tieto lyžiarky sa od seba značne líšia, takže nevidím problém s kompatibilitou ani pri iných bežne dostupných lyžiarkach. Kompatibilitu naprieč spektrom lyžiarok umožňuje jednak možnosť umiestnenia prednej aj zadnej oceľovej hrazdičky do 2 rozličných predvŕtaných dierok a tiež veľký rozsah pohybu nadstavovacej závitnice na zadnej zaisťovacej páke. Rozsah je výrazne vyšší ako pri iných modeloch ľahkých mačiek u konkurenčných značiek.

Vylepšováky

Ako prvé som musel rozšíriť šírku základne v zadnej časti, ktorú vymedzujú 2 výstupky držiace pätu na miestu. Stačilo na to trochu teplého vzduchu a kombinačky. Následne som odbrúsil prinitované antibooty a dostal sa tak na pekných 245 gramov. Ďalších 25 gramov sa dá ubrať výmenou beznástrojového nadstavenia dĺžky za šróbku s plochou hlavou. Zvažujem ešte výmenu oceľovej spojovacej tyčky za prešitý popruh Dyneema. Správne urobené úpravy nenarušia funkcionalitu mačiek.

Cena vs. výkon

Mačky sú dostupné za menej ako je magická hranica 100 €. Ako som už spomínal vyššie, mačky nie sú najľahšie, ale ponúkajú vysokú hodnou za peniaze, aj vďaka vyššej odolnosti.

Ďalší arzenál na Bokami

Okrem nových Snow Flexov nebude v mojej výbave na Bokami chýbať ani sedačka “Tami”, feraťák “Classic K-slider” a lopatka kombinovaná s cepínom “AgileKit”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *