Ahojte,

volám sa Jakub, ale častejšie ma oslovujú Kubo alebo prezývkou Šiaro. Narodil som sa 14. novembra 1994 v Liptovskom Mikuláši.

Športové začiatky

Pochádzam z Liptova, z pod Západných Tatier z dedinky Smrečany. Pohyb bol mojou každodennou súčasťou od malička, ale organizovane som začal trénovať až v mojich 11 rokoch. Krúžok výtvarnej som nahradil zjazdovým lyžovaním v našej dedinskej TJ Družba. Priestor medzi bránkami bol pre mňa príliš stiesnený a rozhodol som sa vyskúšať bežky. Nadviazal som tak na rodinnú tradíciu a využil som tak moje vytrvalostné predispozície. Bežeckému lyžovaniu som sa v klube KBL Jasná venoval naplno do mojich 17-tich rokov a podarilo sa mi vyhrať napríklad Slovenský pohár juniorov.

Začiatky so skialpom

Sezónu na snehu som si každoročne predlžoval výletmi na bežkách do Žiarskeho sedla. Naniesol som hrubú vrstvu tekutého klistru (vosk na mokré podmienky)  a šlapal hore, kde som ho pred zjazdom stiahol. Doteraz na to milo spomínam. Neskôr som si s pomocou vtedy aktívneho pretekára Miša Honka zadovážil aj skialpový výstroj. Keď sa podmienky na tréning na bežkách zhoršili, mal som po ruke náhradu. Pomedzi moju sezónu na bežkách som sa občas zúčastnil "zjazdovkových" pretekov v skialpe. Moje prvé boli v roku 2012 na Malinom Brde. V kategórií Open a neskôr v junioroch sa mi darilo a nikdy som nechýbal na "bedni".

Reprezentácia

Zima 2014 bola veľmi slabá na sneh, pripomínala tú zo začiatku januára 2023. Aj preto som sa viac "oprel" do skialpu a koncom zimy som dostal premiérovo šancu pretekať na Svetovom pohári. Odštartoval som odvážne a prvé dve minúty som ťahal celé štartové pole juniorov. Prvú trojku vtedy obsadili Oriol Cardona, Frederico Nicolini a Remi Bonnet - všetci terajšia svetová extratrieda.  Odvtedy je skialp mojou športovou prioritou a každoročne som súčasťou reprezentácie Slovenska. Viac-menej každým rokom sa zlepšujem a mám za sebou niekoľko individuálnych umiestnení atakujúcich úroveň TOP 10.

Čo ďalej

Myslím si, že fyzickou výkonnosťou som sa priblížil na úroveň po akej som túžil celé roky. Výzvou pre mňa ostáva zlepšenie drobných detailov, ktoré znamenajú schopnosť držať krok s najlepšími. Zaradenie skialpinizmu medzi disciplíny ZOH 2026 Miláno-Cortina mi dáva možnosť robiť šport profesionálnejšie a pochopiteľne chcem urobiť všetko preto, aby som na hrách nechýbal. Okrem pretekových aktivít sa snažím odovzdávať skúsenosti ďalej, či už mládeži v rámci činností v SSA alebo v rámci skialp kurzov, na ktorých učíme najmä začiatočníkov osvojiť si zásady efektívneho pohybu na skialpoch.

Ďakujem za podporu všetkým, ktorí sa pričinili alebo aktívne pričiňujú o to, že môžem ďalej napredovať.

Jakub Siarnik

Jazdím na

 

 

 

 

 

 

Dodávatelia