Športové začiatky

Pochádzam z Liptova, z pod Západných Tatier z dedinky Smrečany. Pohyb bol mojou každodennou súčasťou od malička, ale organizovane som začal trénovať až v mojich 11 rokoch. Krúžok výtvarnej som nahradil zjazdovým lyžovaním v našej telovýchovnej jednote v malom stredisku Dolinky. Priestor medzi bránkami bol však pre mňa príliš stiesnený a rozhodol som sa vyskúšať bežky. Nadviazal som tak na rodinnú tradíciu a využil som tak moje vytrvalostné predispozície. Bežeckému lyžovanie som sa venoval naplno do mojich 17-tich rokov a podarilo sa mi vyhrať napríklad Slovenský pohár juniorov.

Začiatky so skialpom

Sezónu na snehu som si každoročne predlžoval výletmi na bežkách do Žiarskeho sedla. Onedlho som si s pomocou kamaráta z nášho klubu zadovážil aj skialpovú výstroj. Keď sa podmienky na tréning na bežkách zhoršili, mal som po ruke náhradu. Pomedzi moju sezónu na bežkách som sa občas zúčastnil menej technických pretekov v skialpe. V kategórií Open a neskôr v junioroch sa mi darilo a nikdy som nechýbal na "bedni".

Reprezentácia

V roku 2014 som dostal premiérovo šancu pretekať na Svetovom pohári. Odštartoval som odvážne a prvé dve minúty som ťahal celé štartové pole juniorov 🙂 Odvtedy je skialp mojou športovou prioritou a každoročne som súčasťou reprezentácie Slovenska. Každým rokom sa zlepšujem a v sezóne 2020/2021 sa mi podarilo atakovať elitnú svetovú desiatku 11-tym a 13-tym miestom v pretekoch typu Vertical Race.

Čo ďalej

Myslím si, že fyzickou výkonnosťou som sa priblížil na úroveň po akej som túžil celé roky. Výzvou pre mňa ostáva zlepšenie sa v lyžovaní a prenesenie výsledkov z Verticalu aj na preteky v teréne.  Posúvanie svojich limitov mi je vlastné a aj preto sa chcem komplexne zlepšiť v pohybe v horách. Výkonnosť by som chcel využiť aj na mimopretekové projekty a prejsť tak rôzne zaujímavé prechody. Verím, že aj naďalej mi bude spoľahlivo slúžiť zdravie. Šport robím nielen preto, že ma napĺňa, ale aj kvôli možnosti motivovať ľudí pozitívnym smerom a skrz šport odovzdávať ďalej hodnoty, ktoré považujem za dôležité.

Ďakujem za podporu všetkým, ktorí sa pričinili alebo aktívne pričiňujú o to, že môžem napredovať.

Jakub Siarnik

Partneri