Športové začiatky

Pochádzam z pod Západných Tatier z dedinky Smrečany. Končiare okolo Žiarskej (bývalej Smrečianskej) doliny ma priťahovali od malička. Pohyb bol mojou každodennou súčasťou, ale organizovane som začal trénovať až v mojich 11 rokoch. Krúžok výtvarnej som nahradil zjazdovým lyžovaním v našej telovýchovnej jednote. Priestor medzi bránkami bol však pre mňa príliš stiesnený a rozhodol som sa vyskúšať bežky. Nadviazal som tak na rodinnú tradíciu a využil som tak moje vytrvalostné predispozície. Bežeckému lyžovanie som sa venoval naplno do mojich 17-tich rokov a podarilo sa mi vyhrať napríklad Slovenský pohár juniorov.

Začiatky so skialpom

Sezónu na snehu som si každoročne predlžoval výletmi na bežkách do Žiarskeho sedla. Onedlho som si s pomocou známeho z nášho klubu zadovážil aj skialpovú výstroj. Keď sa podmienky na tréning na bežkách zhoršili, mal som po ruke náhradu. Som veľmi súťaživý typ. Pomedzi moju sezónu na bežkách som sa občas zúčastnil menej technických pretekov v skialpe. V kategórií Open a neskôr v junioroch sa mi darilo a vždy som bol prinajhoršom druhý.

Reprezentácia

V roku 2014 som dostal premiérovo šancu pretekať na Svetovom pohári. Odštartoval som odvážne a prvé dve minúty som ťahal celé štartové pole juniorov 🙂 Odvtedy je skialp mojou športovou prioritou a každoročne som súčasťou reprezentácie Slovenska.

Čo ďalej

Stratu na svetovú elitu skresávam každým rokom približne o polovicu a zlepšujem sa aj po technickej stránke. Myslím si, že pretekanie doma zo mňa kvalitného pretekára neurobí a preto sa snažím využiť každú možnosť pre kontakt so svetovou špičkou. Výzvu vidím v klasických dlhých pretekoch a tiež v stanovení nových rekordov na prechodoch v Tatrách. Na tie však musí človek vyzrieť. Verím, že aj naďalej mi bude spoľahlivo slúžiť zdravie. Šport robím nielen preto, že ma extrémne baví, ale aj kvôli spoznávaniu nových horizontov, inšpiratívnym stretnutiam s ľuďmi a motivovaniu ľudí k pohybu v prírode.

Ďakujem za podporu všetkým, ktorí sa pričinili alebo aktívne pričiňujú o to, že môžem dosahovať slušné výsledky.

Jakub Siarnik

Partneri