Májová skialpovačka v Hurrungane

Hurrungane je najdivokejšou časťou najvyššieho nórskeho pohoria Jotunheimen. Názov by sa dal preložiť ako “tvorca hluku”. Predpokladám, že to symbolizuje neustále padajúce lavíny, skaly či ľadovcové seraky. V oblasti leží 23 relatívne ťažko dostupných štítov presahujúcich 2000 metrov nad morov. K tým prístupnejším sa ide z pravidla po ľadovci. Východisko pre skialpové túry je horský hotel Turtagrø.

Do Nórska ma zobral Mišo Jokl. V čase nášho pôsobenia v tejto oblasti bolo menej snehu ako počas rovnakého obdobia v predchádzajúcich sezónach. Náš plán bol stráviť v oblasti viac dní, ale nepredvídateľné jarné počasie nám doprialo len 2 pekné dni. Snehovú víchricu a následné expresné vyčasenie sme si však zažili aj tak.

Online mapa oblasti :

Prvý deň – Steindalsnosi (2025 m.n.m.) a pokus o Fannaråki

Vzhľadom na menej snehu a s tým spojenú rozhodovaciu paralýzu sme sa rozhodli požiadať o radu v hoteli Turtagrø. Sympatická severanka na recepcií nám odporučila zájsť trochu severnejšie po ceste Sognefjellsvegen a využiť tak možnosť šlapať na lyžiach hneď od auta. Dolinkou sme sa dostali k ľadovcu, ktorý však nepredstavuje výraznejšiu prekážku a pár cickcakmi sme vystúpili do sedla. Po krátkej odbočke na dvojvrchol sme zo sedielka zlyžovali v príjemnom prašane do dolinky Steindalen a začali stúpať na Fannaråki. Náhla snehová víchrica nám však plán skrížila a rozhodli sme sa vrátiť späť k autu. Niekedy v budúcnosti sa nám to snáď podarí a vychutnáme si výhľad dovnútra na hrebene Dyrhaugstinden a Ringstindane.

Otvorená pláň kúsok nad sedlom.

Druhý deň – Store Ringstind (2124 m.n.m.)

Opäť poznačení rozhodovacou paralýzou zvažujeme či ostaneme v Hurrungane alebo zájdeme trochu severnejšie na najvyšší kopec Škandinávie Galdhøpiggen. Málo informácií o podmienkach a zavreté cesty na nástupové chaty nám zavelili staviť na istotu a ostať v “krajine hluku”. Rohaté štíty vyzerali lákavo, ale aj nedostupne. Mali sme v pláne ísť na menej exponovaný hrebeň Lauvnostinden. Našťastie sme však stretli horských vodcov vracajúcich sa z prieskumu terénu a tí nám ukázali smer výstupu na najvýraznejší z “kriváňov” naokolo – Store Ringstind.

S Mišom Na ľadovci. Store Ringstind s previsnutou stenou za nami. Na vrchol vystúpime z ľava.

Začíname na okraji cesty Tindevegen, asi 2 km od Turtagra, vo výška zhruba 1000 m.n.m.  Plytkou dolinou kráčame a neskôr stúpame na lyžiach až pod seraky ľadovca, ktoré obídeme cez skalný hrebienok v ľavo. Dostávame sa na plató ľadovca, ktorý prejdeme dlhým traverzom popod Midtre Ringstind. Východná stráň Store Ringstind je vyplnená ľadovcom a umožňuje nám relatívne pohodlný prístup na vrchol. Severná a západná strana je kolmá až previsnutá. Začína sa znižovať viditeľnosť a na vrchole sa radšej nezdržujeme a pálime dole. Radosť zo zjazdu nám berie len fakt, že pár minút po tom, ako sme opustili vrchol sa opäť vyčasilo. Túra nám trvala aj s početnými prestávkami 4 hodiny. Viac o túre prezradí nasledujúce video :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *