Aké oblečenie potrebuje skialpový pretekár?

Tepelná pohoda a technická funkčnosť sú kľúčové faktory pri skialpe výbere oblečnia na skialp. Správne oblečení ti umožní trénovať efektívne, užiť si výkon, výhľad z kopca a v neposlednom rade neochorieť.

Tento test materiálu Karpos prebehol v tyrolskom údolí Stubai, kde som sa rozhodol stráviť prípravu na nasledujúcu zimnú pretekovú sezónu.

V článku nájdeš :

 • Aké oblečenie je nevyhnutné na preteky, vrátane povinnej výbavy,
 • Aké oblečenie využiješ pri tréningu v bežnom, nepriaznivom a až extrémnom zimnom počasí.
 • Stručnú recenziu každého testovaného modelu a tipy kedy si ho obliecť a kedy nie.

Oblečenie nevyhnutné na preteky

Kombinéza

Kombinéza šetrí čas pri práci s materiálom, dovoľuje voľnosť pohybu a uľahčuje odvod vlhkosti a ventiláciu. Pri jej výbere treba dať pozor na kompatibilitu s lyžiarkou a rozmiestnenie vreciek. Na významnejších medzinárodných pretekoch sa vyžaduje aj zipsovateľné vrecko na pieps.

 • Kombinéze nie je čo vytknúť. Vyvíja sa dlhé roky v spolupráci s reprezentáciou Talianska. 2 hlboké vonkajšie vrecká na pásy oceníš, keď chceš na pretekoch striedať 2 páry pásov. Vonkajšie vrecká na zips sú super na nejaký ten Powergel alebo Powerbar, mobil, prípadne aj menší softflask s ionťákom. Spodná oblasť brucha je proti chladu a vlhkosti z pásov chránená kusom tkaniny s vreckom na pieps. Spodná časť je ukážkovo kompatibilná so všetkými dostupnými pretekárskymi lyžiarkami. Proti vniknutiu snehu dokáže spoľahlivo uzavrieť aj “bikini” modely lyžiarok ako Scarpa Alien 3.0 a jej podobné. Pokiaľ ju neroztrháš mačkami alebo hranami lyží vydrží ti niekoľko sezón intenzívneho používania.

Fukerka s šušťáky

Neskialpuješ na rovine a ani nechodíš po výšľape z kopca lanovkou. Na vrchole občas trochu postojíš, dačo pofotíš alebo proste len začne fúkať a ochladí sa. Nie vždy vieš do čoho ideš, čiže radšej vždy berieš viac vrstiev. Toto je význam druhej vrstvy. Nohavice aj bunda majú integrované vrecko, do ktorého ich natlačíš do veľkosti päste. Oblečenie spoľahlivo eliminuje vietor a zvládne aj ľahšie mrholenie. Pokiaľ chceš ľahkú bundu a nohavice aj do silnejšieho dažďa siahni po variante LOT Rain.
 • 100 gramov vo výbave navyše ťa fakt nezabije. Naopak zachránia ti prdel, ak sa náhle rozfúka alebo si si proste neuvedomil, že na hrebeni alebo v zjazde môže byť celkom kosa. Aj pre toto je tento tento typ oblečenia v povinnej výbave takmer každých serióznejších skialpových pretekov. Pokiaľ ešte nie je zima, nebude ti ležať v skrini. Bundičku rovnako účelne využiješ pri bajkovaní alebo behaní po kopcoch.
Brať na seba
Nebrať na seba
So sebou vždy a na seba hlavne do kratšieho zjazdu alebo na prehupnutie sa cez hrebeň…
Pri neopodstatnenom použití sa zbytočne prepotíš. Bunda má obmedzenú priedušnosť.

Nohavice Karpos LOT

 • Pri nohaviciach je super, že ich vieš, vďaka zipsom po celej dĺžke, obliecť aj s pripnutými lyžami. Vieš ich čiastočne rozopnúť na hornom konci a nechať nohám trochu vzduchu. Takisto aj zo spodku a vzniknú ti tak akési kraťasy, ktoré ochránia citlivé orgány pred vetrom a prechladnutím zatiaľ čo sú nohy odvetrané. Aby ti voľné konce len tak “neplantali” môžeš si ich zastrčiť za pás. Vďaka minimálnemu objemu ani nebudeš vedieť, že ich na sebe máš.

 

Brať na seba
Nebrať na seba
Vždy ku kombinéze alebo nohaviciam Alagna Lite.
Radšej si ich zober 🙂

Zateplená druhá vrstva

Počas bežnej zimy v bezvetrí v nej budeš šľapať len pár minút, lebo ťa zohreje veľmi rýchlo, ale nasadíš si ju vždy, keď pocítiš závan chladu.  Zateplenú druhú vrstvu si nasadíš, keď si budeš chcieť dlhšie vychutnávať výhľad z kopca alebo sa pustíš do zjazdu.
 • Túto šikovnú bundičku si interne zaraďujem do kategórie “MUST HAVE”. Využívam takmer každý deň a to nie len na tréning. Je zateplená Polartecom Alpha. Vďaka tomuto materiálu je bunda tvarovo stála a nekrčí sa, ani keď ju vytiahneš z na bomby namačkaného batohu. Má príjemnú kapucňu, z ktorej ostane trčať len nos a oči. Bunda ťa spoľahlivo ochráni pred snehovou víchricou, ale je priedušnejšia ako membránové bundy a tým klesajú jej schopnosti v daždi a silnom vetre.  Je veľmi príjemná na nosenie a určite ju využiješ aj ako bundu na bežné nosenie, napríklad počas prechodného obdobia.
Brať na seba
Nebrať na seba
Veľmi príjemná teplá bunda na každodenné použitie.
Silný dážď. Premokne oveľa skôr ako membránové bundy.
 • Gate Liskamm sú najteplejšie nohavice so zipsom po celej dĺžke aké môžeš mať. Ak sa chystáš na klasické skialpové preteky vo vyšších nadmorských výškach, tak môžeš očakávať ich zaradenie do povinnej výbavy. Spĺňajú predpísanú gramáž.  To isté platí aj pre bundu Lyskamm.  Na tréning v chladnejšom počasí si ich zoberieš určite aj dobrovoľne. Nosia sa príjemné. Polartec vo vnútri je maximálne poddajný, čo oceníš nielen pri balení, ale aj pri pohybe. Sú trochu náchylnejšie na poškodenie mačkami alebo konármi, ale ty si dáš pozor.
Brať na seba
Nebrať na seba
Izolačná vrstva do tuhej zimy.
Teplé počasie alebo “divočina”, kde hrozí ich natrhnutie.

Tréning v bežných zimných podmienkach

Osobne sa mi mimo pretekov v kombinéze chodiť nechce. Nepokladám ju za najvhodnejšiu z praktických dôvodov, napríklad pri prezliekaní spoteného trička alebo keď to na človeka príde…  Druhý významný faktor je tepelná pohoda.
 • Tieto nohavice chceš mať. Počas novembra som ich mal na 9 z 10 tréningov. Materiál je o niečo hrubší ako kombinéza, ale pohyb neobmedzuje absolútne vôbec. Spodnú časť si prispôsobíš na takmer akýkoľvek bežne dostupný typ pretekárskych lyžiarok. Výnimku tvoria lyžiarky s “bikini” papučou. Ak ich máš, vieš o čo ide. Ja mám tieto gate tak rád, že som si do karbóniek hodil kvôli ním klasickú papuču. Pokiaľ si citlivejší na chlad alebo sa len nechceš toľko plašiť zober na seba model Alagna alebo ešte o niečo teplejší model Alagna Plus. Ja som prípadný chlad riešil radšej prioblečením nohavíc LOT.
Brať na seba
Nebrať na seba
Takmer vždy. Ide o najvšestranejší model nohavíc s perfektným strihom.
Ku “bikini” papuči v lyžiarkach.
 • Nejde o bundu v pravom zmysle slova. Skôr je to vrch dvojdielnej kombinézy, ktorá vznikne po skombinovaní s rovnomennými nohavicami. Praktický silikónový pásik zabraňuje odhaleniu chrbta. Tento setík je skvelá voľba aj v prípade, pokiaľ chceš ísť počas zimy jedny-dve preteky, ale nechceš kupovať kombinézu. Ja túto bundičku využívam hlavne v kombinácií s kombinézou a to na zateplenie hornej časti tela, napríklad pri rozcvičke. Rovnaké usporiadanie vreciek mi umožňuje trénovať prácu s pásmi alebo občerstvovanie rovnako, ako keby som mal len samotnú kombinézu.
Brať na seba
Nebrať na seba
Ako náhradu kombinézy alebo na tréning v pohodových podmienkach.
Extrémne podmnienky – slabá ochrana proti vetru, dažďu.
 • Podľa mňa najuniverzálnejšia bunda v ponuke Karposu ! Má skvele odvetraný chrbát. Predný panel a ramená sú zateplené Polartecom Alpha a mierne odolné voči vetru a vode. Dva dlhé vertikálne zipsy vpredu vytvoria po rozopnutí skvelé odvetranie, inak vetruodolného predného panela. Objemné vrecko za zipsom, je skvele členené tak, že aj pri otvorenom zipse ti, napríklad pásy, nevypadnú. Celá bunda je strečová a spodná časť chrbta je predĺžená, takže seknutie v krížoch ti kvôli chladu nehrozí. Bunda má relatívne subtílnu kapucňu, ktorá ochráni krk a uši a vojde sa v pohode aj pod prilbu. Najväčšou devízou tejto bundy je, že bude nielen Tvoj verný spoločník pri tréningu v hocijakom nečase, ale aj príjemná mikina na pohodové voľnočasové aktivity. Špecialitka je aj to, že vďaka vlastnostiam tejto bundy sa dá realizovať aj tak veľmi kacírska myšlienka, akou je ísť si pošliapať len tak bez batohu.
Brať na seba
Nebrať na seba
Takmer nikdy ňou nič nepokazíš.
Polartec ťa prehreje v príliš teplom počasí.
 • Vietor, mrholenie, sneh a intenzívny tréning sú jasným signálom, že si oblečieš práve túto bundu. Špecialitou sú 2 vrstvy zipsov v prednej časti. Po zapnutí vrchého aktivuješ ochranu materiálom GoreWindstopper. Pokiaľ vietor utíchol alebo si v závetrí, tak postačí mať zapnutý len spodný zips. Spodný zispsovateľný panel oceníš aj, keď pod bundu vložíš pásy. Efektívne zabráni prenosu chladu z nich. Cez výborne odvetraný chrbát sa skvele odvádza prebytočný pot. Celá spodná časť je masívne vo veľkej šírke posilikónovaná, takže vykasanie bundy nehrozí. Okrem predných hrudných vreciek na mobil či nejaké Powerbar tyčinku nájdeš jedno aj na boku. Ja ho využívam na pieps. Ďaľšie dve vrecká sú dostupné porozopnutí predného panelu. Sú ideálne na pásy. Jedinou chybičkou krásy tejto bundy je chýbajúca kapucňa, ktorú by som ocenil, keď sa sneh vo vetre tlačí za golier. K bunde Signal vo veľkej väčšine obliekam nohavice Alagna Lite. V ponuke Karpos-u nájdeš aj nohavice Signal, avšak tie využívam skôr v prípade extrémnejšieho počasia.
Brať na seba
Nebrať na seba
Všestranná bunda do akýchkoľvek poveternostných podmienok.
Veľmi tuhá zima – lepšie použiť Alagnu plus.

Tréning v extrémnejších podmienkach

Vďaka adekvátnemu oblečeniu som natrénoval množstvo hodín v teréne navyše. Bez možnosti hodiť na seba niečo skutočne technické a funkčné by som pravdepodobne ostal doma prípadne pri dostatku motivácie riskoval prechadnutie.

Nohavice Karpos Signal

 • Parádny technický kúsok oblečenia skvelý aj na zimné lezenie či ľadovcové túry. Výrazné vrecká s logom vpredu začínajú presne pod lezeckou sedačkou. Materiál GoreWindstopper Ťa udrží v komforte aj v tom najväčšom nečase. Sú určené najmä ako druhá vrstva, ale musím povedať, že sú celkom príjemné aj na holé telo. Ak si citlivejší na chrbát, tak Ťa potešia odnímateľné traky. Zipsy po celej dĺžke využiješ nielen pri obliekaní v lyžiarkach, ale aj na ventiláciu. Spodná časť je spevnená, takže aj menej obozretné použitie mačiek nepredstavuje problém. K týmto nohaviciam som často využíval bundu Jorrasses.
Brať na seba
Nebrať na seba
Ako 2. vrstva na kombinézu do chladnejších podmienok extrémneho vetra, dažďa či silného sneženia. Super tiež vtedy, keď nešľapeš, len lyžuješ.
Pri vyššej intenzite alebo v teplých podmienkach sa v nich celkom zapotíš.
 • Bez preháňania absolútny technický vrchol. Strečová membránová bunda s prieliehavým strihom na Tvoje najdrsnejšie horské aktivity. Umožní ti dvíhať slobodne ruky nad hlavu, napríklad pri lezení ľadu. Ja som vďaka nej odtrénoval mnoho hodín v podmienkach, kedy by človek von ani psa nevyhnal. Skvele strihnutá kapucňa sa dá dať aj na prilbu, alebo vrchom cez lyžiarske okuliare, čo je na tak subtílnu bundičku celkom unikát. Užitočné je aj zakončenie rukávov s dierkou na palec. Týmto dáva bunda stopku vniknutiu snehu napríklad pri jazde v hlbokom prašane. Je zvykom, že membránové bundy nie sú až tak príjemné na nosenie. Pre túto bundu to neplatí. Je pomerne priedušná a nosí sa príjemne aj ak máš pod ňou hoci len tričko s krátkym rukávom. Je to aj vďaka rozumne rozmiestnenej fleecovej vrstve. To znamená, že bundu rád oblečieš aj keď práve neprší, nesneží a nefúka, napríklad na jesennú turistiku. Funkčne aj vizuálne k nej sedia gate Signal.
Brať na seba
Nebrať na seba
Vrchná vrstva v extrémnych podmienkach. Zabudneš čo je zlé počasie.
Vysoká intenzita v pohodových podmienkach.

Rukavice

Keď ťa “oziabajú” ruky je ti jedno koľko máš na sebe vrstiev… Navyše pri skialpe sa blbo lyžuje alebo šliape s rukami vo vreckách.

Karpos Finale

 • Teplé, ale zároveň priliehavé a anatomické rukavice na intenzívny skialp v bežnom zimnom prostredí. Osobne ich nasadzujem, keď teplote ide zhruba pod mínus 5. Ochránia ruku pred vetrom a premrznutím a pomerne dlhá manžeta prekryje dobre rukáv bundy. Silikónová dlaňová časť ti uľahčí grip a je skvelá, napríklad, keď treba utrieť sklznicu od snehu, vlhkosti či špiny pred nalepením pásov.
Brať na seba
Nebrať na seba
Chladnejšie podmienky alebo vyššia citlivosť na chlad.
Na preteky sú kvôli jemnej motorike lepšie tenšie rukavice Algana alebo Race.
 • Po ročnom veľmi intenzívnom používaní týchto tenších rukavíc som stále v pretrvávajúcom šoku z ich odolnosti. Bol som zvyknutý, že rukavice sú spotrebný materiál práve kvôli oderu spôsobeného používaním paličiek. Neónová farba sa z dlaňovej časti so silikónovou štruktúrou postupne vytráca, ale vlastnosti si zachovávajú aj naďalej. Myslím tým hlavne vodeodpudivosť pri prácou s pásmi najme pri stieraní vlhkej sklznice.
Brať na seba
Nebrať na seba
“Teplá” zima alebo veľmi intenzívny výkon.
Pri väčšej citlivosti na chlad

Spodné prádlo

Všetky vyššie spomenuté vrstvy potrebujú k správnej funkcií adekvátne spodné prádlo. Jeho primárnou funkciou je odvod vlhkosti. Rôzne prevedenie prádla zas určuje tepelné vlastnosti. V zásade využívam len 2 typy spodného prádla.

Sieťované termoprádlo Sportful 2nd skin

 • V popise od výrobcu so uvádza, že ide o letné termoprádlo. Moja skúsenosť je však veľmi pozitívna aj v zime. Keď sa prádlo prekryje vrchnou vrstvou, tak vzniknú uzavreté vzduchové komôrky, ktoré majú výrazný tepelnoizolačný efekt, Naopak, keď rozopneš zips na vrchom oblečení, takmer okamžite dôjde k ochladeniu povrchu tela. Toto oceníš na južných svahoch pri firnovej lyžovačke. Pletená tkanina zas plní funkciu odvodu vlhkosti do vyšších vrstiev, čo znamená takmer suchý chrbát. Po tréningu v tomto termo prádle sa často nepotrebujem ani prezliekať. Termo vyžiješ hlavne na tréningy v miernej zime alebo na preteky pod kombinézu. Treba si dať pozor na to, že termo takmer nefunguje bez vrchnej vrstvy a tiež, že opálenie pri jeho použití bez prekrytia vyzerá ako nejaká kožná choroba 😀
Brať na seba
Nebrať na seba
“Teplá” zima alebo intenzívny výkon.
Bez vrchnej vrstvy.

Teplejšie termo s dlhým rukávom Sportful Bodyfit

 • Oproti 2nd Skin je rozdiel viditeľný na prvý pohľad. Princíp je však veľmi podobný ako v predchádzajúcom prípade. Štruktúra, ktorú tkanina vytvára je vytvorená inverzne. To znamená, že komôrky sú vyplnené izoláciou a vzduch drží mriežka. Pokiaľ to nepreženieš s intenzitou alebo je fakt zima, možno dokončíš tréning či preteky takmer so suchým chrbtom.
Brať na seba
Nebrať na seba
Menej intenzívny tréning alebo intenzita v treskúcej zime.
Teplé počasie,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *