Hypoxia

Čo je to hypoxia a prečo ju využívam? 

Slovo hypoxia znamená znížená hladina kyslíka. Je to prirodzený jav, ku ktorému dochádza so stúpajúcou nadmorskou výškou. Vysokú nadmorskú výšku vyhľadávam popri mojom športovaní preto, aby som stimuloval prirodzenú tvorbu červených krviniek a krvného farbiva hemoglobín a tým zlepšil svoju výkonnosť, nielen vo vyššej nadmorskej výške.

Platí, že čím viac dobre sfarbených červených krviniek mám, tým viac kyslíku dokáže moja krv dopraviť do svalov. A čím viac sú svaly okysličené, tým väčší výkon vedia podať.

Chcem trénovať v hypoxií, aké mám možnosti?

V našich podmienkach je dosiahnutie vyššej výšky náročné. Pri tréningoch v Tatrách sa krátkodobo dostaneme do výšky nad 2000 metrov. Množstvo kyslíka sa tu pohybuje okolo 16 % čo je fajn, ale vo finále strávime vo výške krátky čas. Spanie na vysokohorských chatách je málokedy zlučiteľné s dlhodobým kvalitným tréningom a viactýždňové sústredenie v Alpách je tiež časovo a finančne dostupné len pre úzku skupinu športovcov.  Ako náhrada sa ponúka simulovaná hypoxia.

Na vykonávanie simulovanej hypoxie mám k dispozícií vlastný odhlučnený stan s generátorom. Využívam ho v kombinácií s tréningom s maskou na bicyklovom trénažéri alebo na bežiacom páse.

Pokiaľ práve systém nevyužívam, je k dispozícií na prenájom.

Pri hypoxickom tréningu využívam stan v kombinácií s tréningom s maskou na bicykli alebo bežiacom páse. Po dohode môžeš tréning absolvovať aj ty.
Pri hypoxickom tréningu využívam stan v kombinácií s tréningom s maskou na bicykli alebo bežiacom páse.

Ako môžem pomocou simulovanej hypoxie aj ja zlepšiť svoju výkonnosť? Kontaktuj ma a spolu na to prídeme.

FAQ

V akých prípadoch je hypoxický tréning užitočný?

  • Časovanie formy na súťaž v normálnej nadmorskej výške.
  • Aklimatizácia na preteky vo vyššej nadmorskej výške.
  • Príprava na sústredenie alebo expedíciu vo vyššej nadmorskej výške.

Pre aké športy je simulovaná hypoxia vhodná?

      • Najmä pre vytrvalostné disciplíny s trvaním od 2 minút vyššie. Benefitovať však môžu aj siloví športovci, ktorý vďaka lepšiemu prívodu kyslíka do svalov lepšie regenerujú.

Koľko dní musí trvať hypoxický tréning?

      • Odporúčaná dĺžka je minimálne 15 pobytov v stane alebo s maskou počas 1 mesiaca.
      • Je potrebné rozlišovať adaptáciu - na tú potrebujeme až 400 hodín a aklimatizáciu, kde nám v závislosti od cieľa postačí zlomok času.

Čo je dôležité pred začatím hypoxického tréningu?

      • Byť na 100 % zdravý, pretože prvé dni sa zvýši celková únava.
      • Mať dostatok zásobného železa - ferritínu, vitamínu B12 a kyseliny listovej nech je z čoho tvoriť krvinky.